• Adres:

  İskenderpaşa Mahallesi Dolap Caddesi No:1 Kıztaşı Fatih / İSTANBUL

 • Telefonlarımız

  Telefon: +90 212 635 24 06

  Fax: +90 212 635 27 24

 • Çalışma Saatlerimiz

  Pazartesi - Cuma 09.00/18.00

  09.00/12.00

Menu
ERZİNCAN KÜLTÜR VE EĞİTİM VAKFIEKEV    
     

EKEV’de Türk-İslam Edebiyatı anlatıldıNisan 2012

 

Erzincan Kültür Eğitim Vakfı Gençlik Platformu, ‘Türk-İslam Edebiyatı’nın Klasik Kaynakları ve Halk Edebiyatı’ konulu konferans düzenledi

Erzincan Kültür Eğitim Vakfı Genlik Platformu, Edebiyat öğretmeni Şahin Sezgin ve öğretim üyesi Nurettin Odabaşı’nın konuşmacı olarak katıldığı ‘Türk-İslam Edebiyatı’nın Klasik Kaynakları ve Halk Edebiyatı’ konulu konferans düzenledi. Konferansın açılış konuşmasını yapan Erzincan Kültür Eğitim Vakfı Başkanı Sadık Ağca, Gençlik Platformu yöneticilerini çalışmalardan dolayı kutladı.

Anadolu’da gelişti

Konferansta ilk sunumu yapan Şahin Sezgin, ‘Türk İslam Edebiyatı’ hakkında çeşitli bilgiler verdi. Sezgin, Türk-İslam Edebiyatı’nın atasının Ahmet Yesevi olduğunu ifade etti. Şahin Sezgin, "Türk-İslam Edebiyatı’nı, Muhyiddin İbn-i Arabi, Hz. Mevlana ve Yunus Emre ile Anadolu’da geliştiğini ve bu üç kurucu atanın açtığı yollar diğerleri tarafından işlenerek günümüze kadar gelmiştir. Bu isimlerin ortak özelliği ise ‘Mutasavvıf’ olmasıdır" şeklinde konuştu.

İnsan hayatının içinde

Konferansa konuşmacı olarak katılan bir başka isim ise Öğretim üyesi Nurettin Odabaşı oldu. Odabaşı Halk Edebiyatı ile çeşitli bilgiler sundu. Halk Edebiyatı’nın geniş bir kavram olduğunu ifade eden Odabaşı, insan hayatının içinde önemli yeri olan atasözleri ve türküler hakkında örnekler verdi.

18 bin atasözü derledi

Öğretim üyesi Nurettin Odabaşı, "Halk Edebiyatı’nın kendi içinde üç bölüme ayrıldığını belirten Odabaşı, bunlar, anonim, aşık ve dini tasavvuf edebiyatıdır. Bunların üçü birarada düşünüldüğünde toplum hayatının tamamını kapsadığı gözükmekte. 1983 yılında Erzincan folklorunu konu alan bir kitap yazdım. Kitabı yazarken yaptığı araştırmalarda Erzincan’da çok zengin bir halk kültür olduğunu keşfettim. Yine bunların yanında kaynaklarda yer almayan Erzincan’a ait yüzlerce atasözü tespit ettim ve 18 bin atasözünün yer aldığı bir kitap yayınladım. Atasözlerinde toplumun yaşadığı her şeyi bulabilirsiniz" şeklinde konuştu.

Soru ve cevap bölümünün ardından konferans sona ererken, EKEV Başkanı Sadık Ağca ve ERSİAD Başkanı Gülbey Sezgin, Edebiyat öğretmeni Şahin Sezgin ve Öğretim üyesi Nurettin Odabaşı’na Erzincan resminin bulunduğu bir tablo takdim ettiler.

Konferansa, EKEV Başkanı Sadık Ağca, ERSİAD Başkanı Gülbey Sezgin, EKEV ve ERSİAD yöneticileri ve öğrenciler katıldı.